1448/908
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Rygebord”. Cirkulært sofabord af mahogni med underliggende firkantet hylde. Model 6687. Formgivet 1929. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 55,5. Diam. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder top med ridser, mærker, pletter og enkelte, mindre skjolder.
Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014
Vurdering
Hammerslag
16 bud