1644/​524

Dansk snedkermester

Et sæt på fire musikerstole af eg med sko og beslag af messing, justérbare rygstykker af krydsfiner med keder af sort skind, sæder betrukket med gråt Hallingdal uld. (4)

Proveniens: Danmarks Radios symfoniorkester.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Restaureret stand med nyt Hallingdal uld i sæder og uoriginale keder af sort skind.

Moderne kunst og design, 1. november 2016

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK