185/​21

Kasper Hermann (f. 1989)

Uden titel, 2023. Sign. K. Hermann. Akryl på plade. Dia. 30.

Den danske kunstner Kasper Hermann (f. 1989) bor og arbejder i København, Danmark. Han er uddannet i kommunikation, men arbejder i dag som autodidakt kunstner. Med sine værker navigerer Hermann i spændingen mellem maleri og skulptur og reflekterer over eksistensen, tilhørsforholdet og spørgsmålet om at forsvinde uden at efterlade sig et spor. Hermann arbejder i dobbeltheden mellem det ukendte og fortiden, med værker, der ”forstenede” indkapsler fysiske spor af personlige ejendele i tykke materielle lag, klar til genfortolkning.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK