Jo Hahn Locher (f. 1876, d. 1960)
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
To vaser af porcelæn dekoreret med turkis krakelé glasur indridset med stiliserede blomster i sort. Sign. Monogram, B&G , 566 og 575. Udført af Bing Grøndahl 1920erne. Kalebas formet vase formgivet af Axel Salto. H. 23,5 samt 25,5 cm. (2)
Vedlagt scan fra bog om B & G herunder herfra afsnit om Saltos arbejder i porcelæn for B & G i den riflede stil samt skitse af næsten identisk vase.
Moderne kunst og design, 8. april 2014