869/720
Et par lange empire diamantøreringe, prydet med talrige rosenslebne diamanter i form af blomster blomster og bladværk, monteret i guld og sølv, senere øreklips og bøjler af 14 kt. guld. Tilsynelande ej stemplet. Antagelig Rusland. Ca. 1830. L. 7 cm. (2)
Proveniens: Antikvitetshandler og -samler Arne Schlesch (1922–2010) i New York, ifølge hvis oplysninger, de havde tilhørt Kejserinde Dagmar.
Russisk, møbler og varia, 2. december 2016
Vurdering
Hammerslag