869/​720

Et par lange empire diamantøreringe, prydet med talrige rosenslebne diamanter i form af blomster blomster og bladværk, monteret i guld og sølv, senere øreklips og bøjler af 14 kt. guld. Tilsynelande ej stemplet. Antagelig Rusland. Ca. 1830. L. 7 cm. (2)

Proveniens: Antikvitetshandler og -samler Arne Schlesch (1922–2010) i New York, ifølge hvis oplysninger, de havde tilhørt Kejserinde Dagmar.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK