Cathrine Helene Zernichow (f. Moss, Norge 1864, d. København 1942)
Vase af porcelæn, dekoreret i farver med blomster på flettet bort. Signeret. 10827. Royal Copenhagen. Original unika attest dateret 1912 medfølger. H. 43 cm.
Proveniens: Ifølge attesten var vasen erhvervet af generalkonsul Hans Ove Lange (1877–1961) stifter af Nordisk Fjer, og ifølge oplysninger givet til kulhandler og købmand Johs. Rosenthal, Svendborg, som tak for dennes hjælp til fremskaffelse af startkapital til opstart af Nordisk Fjer.
Få glasur brændingsfejl, hælder let.
Varia, 19. februar 2015
13 bud