1716/​771

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“DSB Konduktørlampen”. Justérbar bordlampe med fod samt skærm af sortlakeret metal, fod monteret med vippeafbryder. Model nr. 10466. Udført fra 1942 hos Louis Poulsen. H. 33–50.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Lakering med afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 18. april 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK