IWC dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, rillet kasse, gylden skive med arabertal og små sekunder, signeret International Watch Co Scaffhausen, værk signeret IWC Probus Scafusia, nummereret 784105, caliber H5, støvkapsel af guld, signeret International Watch Co Schaffhausen, bagkapsel tillige mærket IWC Probus Scafusia, kapsler nummerede 803419. 1920–1929. Vægt ialt 85 gr. Kassediam. 55 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 3. april 2014