2010/122
Standur i kasse af grønmalet træ, urskive af blåmalet metal med gennembrudte ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Jens Michael, no. 710. 18. årh. H. 214.
Brugsslitage. Senere bemaling. Lodder og pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
Vurdering
Hammerslag