2010/​122

Standur i kasse af grønmalet træ, urskive af blåmalet metal med gennembrudte ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal. Sign. Jens Michael, no. 710. 18. årh. H. 214.

Brugsslitage. Senere bemaling. Lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK