861/​69

H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)

“Partiet mellem Hovedvagten og St. Kongensgade”. Parti fra Kgs. Nytorv med urmager Urban Jürgensen og Sønners forretning i baggrunden. Ca. 1854. Sign. Holm. Vandfarve, pen og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 19.4×21.8 cm.

Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms arbejder nr. 1118.

Proveniens: Urmager Louis Urban Jürgensen (1818–1863).

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK