1420/594
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Sommer”, “Efterår” og “Vinter”. Tre årstidsfigurer af lertøj modelleret i form af kvindesikkelser. Dekoreret med lys underglasur og motiver glaseret i rosa og grønt. Sign. monogram -84, Danmark, M.21, M.22 og M.23. H. 33. - 34. (3)
“Efterår” figur med afslag ved venstre blomst. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
13 bud