185/​31

Rune Lambrecht (f. 1989)

“Biotisk aktivitet: Metamorfose II”, 2023. Sign. RL. Gasbeton. 51×18×10.

Den danske billedkunstner Rune Lambrecht (f. 1989) bor og arbejder på Bornholm. Hans arbejde er centreret omkring skulpturer og collager i et surrealistisk og ekspressivt formsprog. Med inspiration fra Bornholms natur anvender Lambrecht en kunstnerisk tilgang, der bevæger sig mellem perceptive, taktile og impulsive flows, hvilket resulterer i organiske stykker. Fængslet af Bornholms kunst- og kulturhistorie tiltrækkes Lambrecht af enkelhed, tilgængelighed, autonomi, handlefrihed og naturens kræfter. Han arbejder primært i gasbeton og anvender et simpelt manuelt værktøj til bearbejdning: skruetrækkeren. Med skruetrækkeren bearbejder han langsomt og intuitivt betonen lag for lag. I hans praksis er selve processen, snarere end resultatet, det primære fokus. Gennem sin praksis imiterer Lambrecht Bornholms naturlige forhold – den rolige klippe og det barske hav – et eroderende univers i konstant bevægelse.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK