861/​35

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Købt af Skovgaard Museet i november 2015.

Parti af Badstuedammen ved Frederiksborg. Usigneret. Olie på lærred. 65×76.

Gentagelse af “Parti af Badstuedammen ved Frederiksborg”. Sign. P. C. S. 1838.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK