1722/1578
Tibetansk thangka med stort mantra på lotustrone med mandorla i guld, foroven Ushnishavijaya siddende på trone i en sky, med fire hovedet og seks arme holdende diverse genstande, forneden hav med kostelige ting. 20. årh. 135 cm. x 44,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser. Med reparation på bagside.
Varia, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag
102 bud