1444/​148

Svensk rokoko standur af bemalet træ, dekoreret med kineserier i rødt, skive af bemalet metal med romertal. 18. årh.s midte. H. 230. B. 63. D. 26.

L

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Konditionsrapport ved forespørgsel. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier og møbler, 27. oktober 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK