Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Hyrdedrengen fra Pompeji. Sign. Const. H. Olie på lærred. 40×28.
Bog af H. P. Rohde, “En guldaldermaler i Italien”, 1977, medfølger. På bogens omslag er “Hyrdedrengen” afbildet.
Statens Museum for Kunst ejer et mindre (25,5×19,5) næsten identisk maleri af “Hyrdedrengen” købt af Constantin Hansen i 1879.
Hyrdedrengen er forlæg til en figur i “Certes-templet i Pæstum” dateret 1841. Nærværende maleri er en senere egenhændig gentagelse.
Proveniens: Maleriet er købt direkte af Constantin Hansen af nuværende ejers familie for 300 kr.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier, 24. februar 2015