1518/612
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Bogkasse samt sokkel af massiv mahogni med messingforede samlingshuller. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, med etiket herfra. Bogkasse: H./B. 76. D. 27. Sokkel: H. 5. B. 76. D. 27. (2)
Alders- og brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Sokkel med nogen slitage i lakering.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag