1425/684
Mogens Lassen, tilskrevet (f. København 1901, d. Holte 1987)
Lænestol med ben af bejdset elm. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med rød uld.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, huller, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 17. juni 2014
Vurdering
Hammerslag