Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Sybord af Rio-palisander med skuffe og kurv. Model 40. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. 1960erne. H. 52. L. 58. B. 43.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladiske ridser og mærker. Delvist falmet.
Moderne kunst og design, 21. april 2015