1523/​166

Standur i kasse af grønmalet og delvis guldstafferet træ, urskive af messing med graveringer og gennembrudte ornamenter, timekrans med romer- og arabertal, urværk med dato. Sign. Lawrie, Carlisle. 18. årh. H. 211.

Kasse med afskalninger og revner i træet. Ben med afslag. Glas revnet. Kasse og urværk ikke samhørende. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 1. juni 2015

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag