1344/619
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
“Kantarel”. Vase af klart glas med vertikale slibninger. Sign. Tapio Wirkkala, Iittaa. H. 13,6.
Almindelig brugsslitage. Nogle få ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag