1519/156
Dansk flisebord af hvidmalet og guldstafferet fyrretræ, sarg med skuffer, plade ilagt 28 hollandske fliser af fajance dekorerede i mangan med arkitektur og både. Fliser 18. årh. Rokokoform, ca. 1900. H. 73. L. 101. B. 62.
Fliser med revner og afslag. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier og møbler, 4. maj 2015
Vurdering
Hammerslag
27 bud