Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“10002 nights Homo Humus come va how do you do”, 1984. Sign. Dunkelbunt, 3195/10002. Litografi og serigrafi med metalprægninger. Udgivet af Die Galerie, Offenbach am Main. Bladstørrelse 70×50. Uindrammet.
Litteratur: Koschatzky nr. 83.
Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013