920/​394

Frederik VI, kongens helbredelse, 1822, Johannes Conradsen, B 93, L.E. Bruun 16144 (sølv), 47 mm, 86,23 g, Au. Med original æske af langnarvet, rød maroquin, foret med hvid silke og mørkeblå velour, dekoreret med linjeornamentik og kongekrone trykt i guld. Indkapslet og graderet MS 62 af NGC - Af største sjældenhed, skønhed og historiske betydning.

Mens adversstemplet genfindes ved de bærbare medaljer “For ædel Daad” (LS Fig. 378) og “For Druknedes Redning” (LS Fig. 398), er reversstemplet udarbejdet efter tegning af professor ved Kunstakademiet, G. F. Hetsch.

Frederik VI's popularitet i befolkningen ses tydeligt ved, at denne medalje, der blev præget i stort tal i sølv, samt støbt i jern, blev financieret gennem frivillige bidrag fra borgere og embedsmænd.

Eksemplarer i guld er ukendte i litteraturen, og findes end ikke i Den kgl. Mønt- og Medaillesamling på Nationalmuseet. Kronen på æskens hvælvede låg mere end antyder en kongelig proveniens.

Quality

Unc

Preview
Auction
Category
Bidding Deadline
Selling

Estimate

80,000–100,000 DKK

Next bid

Your max bid

How do max bids work?