1448/1235
Kalcedonvedhæng af hvidguldsforgyldt sterlingsølv prydet med facetslebne ametyster, granater, citriner og peridoter. L. ca. 3,9×2,8 cm. Ca. 2010.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 26. november 2014
Vurdering
Hammerslag