1333/1572
En samling puncheskeer af sølv, heraf én med øse af kokosnød, håndtag af drejet træ, bl.a. rokoko puncheske delvis forgyldt, punslet med ejerinitialerne PHAS 1784, fremstår ustemplet og Louis XVI puncheske indvendig forgyldt, mester Jean Pierre Stoundre, København 1799. 18.-19. årh. L. 37–41 cm. (5)
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Mindre buler, ridser og mærker. Kokosnød med revne ved montering. Enkelte træhåndtag med små afslag.
Varia, 15. august 2013
Vurdering
Hammerslag
27 bud