2417/789
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Bordlampe af lertøj dekoreret med stribet mønster i lyseblå og sorte glasurer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. ekskl. fatning 27. H. inkl. skærmholder 48.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Boret hul med minimale glasurafslag. Enkelte glasurbobler.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag