1947/​84

Bateke dansemaske af udskåret og patineret træ belagt med rødt, hvidt og sort pigment samt monteret med fjer og bast. Congo. 1960'erne. Træmaske Diam. 40.

Ifølge oplysninger oprindeligt erhvervet i landsbyen Mbambama i Sibiti-distriktet i 1971.

Manglende fjer ved skæg. Hovedfjer løsnede i den ene side. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK