1408/724
Arne Bang, Eigil Hinrichsen (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To vaser af stentøj, modelleret i hhv. oval og rund form. Begge dekoreret med blå glasur. Sign. hhv. monogram 66 og monogram Denmark. H. hhv. 13,5. og 21,5. (2)
Almindelig brugsslitage. Arne Bang: Nederste kant med mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 18. februar 2014
Vurdering
Hammerslag