Amitayus buddha af forgyldt bronze, siddende i dhyanasana på dobbelt lotustrone, hænderne samlet på skødet. Kina/Tibet, 18. årh. Vægt 480 gr. H. 11,5 cm.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015