1509/803
Svend Aage Holm Sørensen (f. 1913, d. 2004)
Gulvlampe af teak med messingsamlinger på trefod, indvendig skærm af opalglas og udvendig af blåt glas, fatningshus af brun bakelit. Udført hos Holm Sørensen, København i 1950erne. H. 138.
Almindelig brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Minimalt kanthak på top. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
Vurdering
Hammerslag