1635/741
Bent Karlby, tilskrevet (f. Aa 1912, d. 1998)
Pendel med overskærm af lyseblå lakeret metal under hvilken skærm af matglas, ophæng og skærmholder af messing. Udført hos Lyfa. H. 31. Diam. 50.
Smuds. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag