1343/1563
Samling celadon glaceret porcelæn bestående af lille fad med “gold wire and iron line” dekoration, kop dekoreret med grøn cirkel i indre bund samt lille vase med reliefdekoration i form af bladværk. Kina, ca. 10.-20. årh. Diam. 8–21 cm. H. 12 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, krakeleret glasur
Varia, 24. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag