Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
“Men der han kom over Riber bro, da red den herre alene”. Vægrelief af lertøj modelleret med motiv med mand og hest i relief. Dekoreret med polykrome glasurer. Sign. KHR 94. Udført i 1894. Unik. H. 32. B. 51,5. D. 8,2.
Brugs- og alderspatina. Mærker og ridser. Revne bagpå, samt på to hjørner. Nogle afslag, herunder på hjørner og foran på relief.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
35 bud