1703/643
Georg Thylstrup (f. Roskilde 1884, d. København 1930)
Låg samt base af patineret og delvist forgyldt bronze. Udført og basen stemplet hos Royal Copenhagen, 14 11 20 2. Indvendig diam. på basens inderste del 6,5. Lågrandens yderste diam. 4,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag