Peter Green standur i kasse af senere bemalet ege- og fyrretræ. Urskive af messing med araber- og romertal og forgyldte bronzer i form af de fire årstider. Signeret Ptr. Green, Abenrade. Urværk med åben slagskive. 18. årh. H. 197. B. 38. D. 23.
Blandt de bedst kendte af de nordslesvigske urmagere er Green (Liverpool 1706 - Åbenrå 1795) fra Åbenrå eller “Apenrade”, som det skrives på urene. Slægten går tilbage til den engelske urmager, Peter Green, der omkring 1740 indvandrede med hustru og børn fra Liverpool til Åbenrå, fik borgerskab i 1744/45 og virkede der til sin død i 1795. Han havde to sønner, William og Jonathan, der også blev urmagere i Åbenrå, og endelig havde William en søn Jakob, der fortsatte urmageriet til sin død i 1847.
Senere bemalet urkasse. Urkasse mangler en del af fødderne og står derfor skævt. Urværk med defekter.
Ældre malerier og møbler, 31. marts 2014