1640/524
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupésofa”. To-personers sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2192. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1979. L. 154.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag