1640/​524

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Kupésofa”. To-personers sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2192. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1979. L. 154.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. Skind med overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 4. oktober 2016

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK