1427/821
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Kombinationsmøblement af teak. Bestående af daybed, to sofabord samt to løse fletlænestole. Udført hos Bramin. Briks: H. 28. B. 69. L. 195. (4)
Dette morsomme sæt blev udviklet til en fleksibel indendørs/udendørs livstil som f.eks man kan se det hos "Saul Bass Case Study House # 20 i Californien.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter. Flet med defekter. To kantlister på bord mangler.
Moderne kunst og design, 1. juli 2014
Vurdering
Hammerslag