1427/​821

Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)

Kombinationsmøblement af teak. Bestående af daybed, to sofabord samt to løse fletlænestole. Udført hos Bramin. Briks: H. 28. B. 69. L. 195. (4)

Dette morsomme sæt blev udviklet til en fleksibel indendørs/udendørs livstil som f.eks man kan se det hos "Saul Bass Case Study House # 20 i Californien.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og pletter. Flet med defekter. To kantlister på bord mangler.

Moderne kunst og design, 1. juli 2014

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK