Buddha af patineret bronze, siddende i mediterende stilling på trekantet base med afskårne hjørner. Thailand, 17.-18. årh. Vægt 27,3 kg. H. 64 cm.
Proveniens: Erhvervet i 1862–63 under en rejse til Østen af Eggert Christopher Knuth af Knuthenborg, 1838–1874. Derefter i arv til efterkommere.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015