Sten Lykke Madsen (f. København 1937)
Vase af stentøj modelleret med slank hals og indridsede figurer. Delvis dekoreret med mørkeblå, blå og hvid glasur, indvendigt med lyseblå glasur. Sign. Sten, 1988. Udført hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 24,7. Diam. 10,5.
Almindelig brugs- og alderspatina. Enkelte glasurrevner, hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
25 bud