Foto endnu ikke klar
1514/921
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol i organisk form med tilspidsede ben af lakeret bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med gul-grønt velour. 1950'erne.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Ben med ridser. Betræk med enkelte trykmærker og pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag