Sort høj hat med russisk tekst “kusk nr. tre”, der har tilhørt Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland. Mrk. Kgl. Hof-Hattefabrikant A. F. Bodecker, Frederiksberggade 2, København. Danmark, c. 1900. H. 13. I original æske. (2).
Det antages, at ovenfor nævnte hat er blevet benyttet af en af kuskene hos Storfyrstindens mor, Kejserinde Dagmar, når hun opholdt sig i Danmark og boede på Amaliensborg eller Hvidøre.
Proveniens: Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland, senere storfyrstindens veninde, grevinde von Elzelingen, der tilhørte kredsen af russiske flygtninge i København.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 3. december 2012