861/​92

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Bonatzi og glade Elsie. Sign. monogram 1904. Olie på lærred. 55×66.

På blændramme rester af gammel udstillingsetiket.

Bonatzi og Elsie var to velkendte figurer i Skagen. Malerne brugte dem ofte som modeller. Josef Bonatzi (1845–1913) var en bøhmisk skomager, der kom til Skagen i 1885. Han byggede et hus af, hvad han kunne finde af materialer, kaldet lyrehuset. Efter hans død blev huset afbrændt som Sankt Hans bål. Glade Elsie Hellesen (1842–1920) var bærplukker og tjenestepige. Hun samlede bær til bl.a. Anchers, Lochers og Brøndums. Hun mistede forstanden, da hendes forlovede druknede få dage før brylluppet.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK