John Riley, værksted, 17. årh.
Prins George af Danmark (1653–1708) med allongeparyk og marshalstav. Usigneret. Betegnet Prince George of Denmark. Olie på lærred. 125×102. Samtidig ramme udskåret med blomster og bladværk.
Et identisk motiv findes på National Portrait Gallery, London inv. nr. NPG 326.
Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016