1507/​1659

Engelsk lygteur af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembrudte ornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Camerer & Co. Bloomsbury. 19. årh.s første halvdel. H.42. B. 31. D. 20.

The Anglo-German clockmaking firm Camerer Cuss. The partnership was founded in Bloomsbury by two German immigrants in 1788. In 1867 the firm opened a retail outlet and workshop in New Oxford Street.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Optræksnøgle og nøgle medfølger ikke.

Varia, 12. februar 2015

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK