Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på seks stole af palisander, sæder betrukket med sort uld. Model 78. Udført og mærket hos J. L. Møller, Højbjerg. (6)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Let løse samlinger. To stole med hver én løs lamel i ryg. Betræk med pletter og let løse syninger ved ben. En stol med to løse lameller i ryg.
Moderne kunst og design, 4. august 2015