2419/576
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Sjældent skrivebord af massiv cubamahogni med to opklappelige plader. Front med skuffe med to greb af messing. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier, 1930'erne. H. 74. L. 102/197. B. 71.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Falmet. Plader let skæve.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag