Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Trois sardines”, 1948. I 113. 81/200. Fad af fajance. Stemplet Edition Picasso. Madoura plein feu. 32×39.
Litteratur: Ramié nr. 34. Proveniens: Erhvervet direkte hos Madoura af den nuværende ejer.
Moderne malerier, 8. marts 2016