Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
“Udsigt fra Dosseringen ved Sortedamssøen mod Nørrebro”. Skitse. Sign. C. Købke. Bly på papir. 8×15,5. Samtidig ramme.
Nærværende tegning er en skitse til et af Christen Købkes mest kendte værker, dateret 1838.
Proveniens: Kunstnerens søn ekspeditionssekretær Peter Købke, dennes dødsboauktion Winkel og Magnussen 6, 1923. ABR auktion 435, 1981 nr. 420.
Enkelte fugtprikker.
Ældre malerier og møbler, 11. marts 2013
35 bud