1636/​864

Italiensk design

Bordlampe af messing og bemalet metal på fod af hvidbroget marmor, kipbar skærm med stempel. 1940–50'erne. H. maks. 67.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret. Brugs- og alderspatina, herunder mindre ridser og buler.

Moderne kunst og design, 6. september 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK