1636/864
Italiensk design
Bordlampe af messing og bemalet metal på fod af hvidbroget marmor, kipbar skærm med stempel. 1940–50'erne. H. maks. 67.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret. Brugs- og alderspatina, herunder mindre ridser og buler.
Moderne kunst og design, 6. september 2016
Vurdering
Hammerslag